(c) Geodezja24.pl, GeodezjaPolska.pl 2005-2019


Z serii orzecznictwo: Ewidencja gruntów i budynków jako podstawa oznaczenia nieruchomości w KW

 

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 marca 2013r. sygn. III SA/Kr 1048/12

"To dane z ewidencji stanowią podstawę oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej, a nie dane z księgi wieczystej decydują o rzeczywistym obszarze nieruchomości.
 
Organowi prowadzącemu ewidencję służy kompetencja do zawiadomienia sądu o istnieniu niezgodności danych z ewidencji gruntów i budynków z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej. Dane faktyczne objęte wpisami w dziale I-O księgi wieczystej nie są objęte rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych.
 
Ani obszar, ani konfiguracja nieruchomości nie są elementami, które w razie niezgodności z rzeczywistością powodowałyby niezgodność z rzeczywistym stanem prawnym.
 
Oznacza to, że wpis dotyczący obszaru nieruchomości nie rozstrzyga, iż nabywca nabył taki obszar gruntu, jaki był ujawniony w księdze (por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 24.08.2007r., Viii SA/Wa 215/07, Lex nr 510396)."
 
opublikowany w Aspekty prawne geodezji na lipca 29 at 11:22
1457 Views

Komentarze (1)

Nie ma loginu
gif
color_lens
  • PRG1

CO NOWEGO W GEODEZJI I U GEODETÓW?

    Zaloguj się, żeby dowiedzieć się o nowościach w geodezji i zobaczyć, o czym dyskutujemy. Zapraszamy do dodawania darmowych ogłoszeń i umieszczenia firmy w katalogu firm geodezyjnych.
GEODEZJA PORTAL
GEODEZJA
albo za pomocą

i odbierz jeden z naszych ebooków