Wprowadź adres email użytkownika, którego chcesz poprosić o opinię:Co najmniej 300 % bardziej wydajny pomiar i obróbka z Hi-Target vRTK : GNSS+FULL 90stopni IMU + 2 kamery = nowy wymiar pracy geodety

       Przez ponad 30 lat w geodezji posmakowałem pomiaru taśmą stalową z tyczkami i zliczaniem szpilek , dalej przez Zeissa pierwszego z dalmierzem, tachimetr elektroniczny, GPS RTK za  cenę przyzwoitego mieszkania,  kończąc na FotoGNSSie z pełną konstelacją i IMU 90 stopni.

            Każdy z tych etapów wniósł coś do mojego geodezyjnego kątka – smak przetyczanej prostej po  polu zboża, to uczucie, gdy „zaskoczy i piknie”  Ci dalmierz, bo w końcu pomierzył na 3 lustra z  2 km przy rozproszonej jak czekolada w ciasteczkach osnowie. Był to też pierwszy transfer danych pomiarowych do pliku tekstowego, import do c-geo w DOSie, a potem RTK – ciężkie w plecaku, ale dające to poczucie niezależności i wolności w geodezji.

                W sumie od tego pierwszego RTK, krocząc dalej krętymi ścieżkami geodezji nic się w tym kątku nie zmieniło poza szybkością fixa i ilością dostępnych satelit.

Doszło może IMU, które rozpuściło mnie trochę, chociaż nieufność została.

Historia , jak z bajki o królewnie i rycerzu.

Śpiąca królewna , to stargany pracą geodeta, obstalowany terminami i ciągłym być albo nie być na rynku.

Gdzie podział się rycerz?

Nie ma czasu na głębszą fabułę, bo czas to nasze kolejne punkciki na monitorze i jego brak na wystawienie np. faktury.

Rycerz za cenę żołdu średniego , czyli w cenie medium, ale z walorami królewskim –  vRTK od Hi-Target'a.

                Hi-Target z angielskiego to mierz (celuj)  wysoko. I faktycznie mierzy wysoko.  

Tak wysoko, że poległem ze swoimi przekonaniami odnośnie technik GNSS, IMU i fotogrametrii naziemnej.

 Krótko:

1.        Wszystko, co mierzysz możesz dokumentować zdjęciami i video oraz udostępniać  zleceniodawcy lub samodzielnie orientować  się,  co i gdzie było robione (geotagowanie).

2.       Mierzysz na zdjęciach niedostępne elementy w bardzo krótkim czasie (narożniki pod okapami, wiadukty, linie drzew)  (bez długiego postprocessingu jak skanery) czy , jak w fotogrametrii naziemnej – to jest unikalna nowość od Hi-Target – możesz dokończyć pracę w samochodzie lub w biurze....

                To wszystko w małym, lekkim zintegrowanym urządzeniu, które mieści odbiornik full-band GNSS , plus full 90 stopni IMU (dokładność centymetrowa, nawet jak leży, to dalej dokładnie mierzy) oraz dwie kamery fotogrametryczne, dbające o to, żebyś czego nie zapomniał pomierzyć oraz wtyczyć.

 3. Wysoka praktyczna dokładność <1-2cm zarówno obiektów/elementów pionowych jak i poziomych (naroża budynków , kratki ściekowe/krawężniki , inwentaryzacja pasa jezdni, linii zadrzewień, czy nawet drzew w parku.

4. Szybki pomiar hałd (żwir, piasek, węgiel, koks, kruszywo itp.) gdzie nie opłaca się stosować lub jest zakaz lotów dronów – bezpieczeństwo i komfort ponad wszystko.

Dodam, że w konkurencyjnych rozwiązaniach trzeba płacić za aktualizacje oprogramowania. Tutaj mamy wszystko free lifetime do końca rycerskiego życia geodety.

5.  Możesz oceniać teren przez kamery i mierzyć zdalnie (z biura), zatrudniając nawet niewykwalifikowanego pracownika lub prosząc kogoś z rodziny

6. Zapomniałeś coś pomierzyć? Brakuje CI rzędnej albo nie jesteś pewny, czy wszystko uchwyciłeś?

Nie ma problemu, nawet po miesiącu możesz wejść w scenę zdjęć i pomierzyć xyz punktów klikając na wyświetlaczu lub w komputerze.

7. Zaznaczyłeś tyczony punkt farbą, przyszedł deszcz albo może ktoś wywalił palik? vRTK stoi na straży. Otwierasz zdjęcie z pomiaru – bierzesz miary do szczegółów i wysyłasz wykonawcy do weryfikacji taśmą.

8. Rozszerzona rzeczywistość (AR) wkroczyła w technologię pomiarów dynamicznie.

Mega wygodne tyczenie, gdzie widzisz obraz terenu z nałozonym azymutem oraz intuicyjnym punktem tyczonym.

Wystarczy tylko zgrać obraz tyczki (IMU stoi na strazy wiec nie musisz myśleć o pionowaniu) z wskazaniami na kontrolerze. Średnio 3x szybciej niż klasycznym Gpsem.

9.

10......

                Mógłbym tak wymieniać, ale zachęcam do spotkania live na szkoleniu on-line.

Odwiedź stronę dystrybutora www.vrtk.apogeo.pl i  wejdź w nowym wymiar pomiarów dzięki połączeniu technologii GNSS+IMU+FOTO+AR.

 

450_9b15cbde95f9994504791bc52008fab3.jpg

Rys 2. tyczenie wizualne - widok kontrolera

 

450_1945b02b8a316cc739cba0c9dfae8441.jpg

 

rys. Pomiar wizualny długości - porównanie z taśmą (5mm)

 

450_e7a0d6ade465ac97cd2de9dc94ec6714.jpg

Rys 3. Pomiar wizualny naroża budynku.

 

https://vRTK.apogeo.pl

 

 • opublikowany w Technologie na listopada 29 at 09:09
  557 Views

  Komentarze (0)

  Nie ma loginu
  gif
  color_lens

  ZLECENIA GEODEZYJNE I OFERTY PRACY W GEODEZJI  GEODETA.expert
  Pełna funkcjonalność portalu dla zalogowanych użytkowników.


  i odbierz ebook "Jak zawrzeć korzystną umowę o prace geodezyjne"

  CO NOWEGO W GEODEZJI I U GEODETÓW?

   Zaloguj się, żeby dowiedzieć się o nowościach w geodezji i zobaczyć, o czym dyskutujemy. Zapraszamy do dodawania darmowych ogłoszeń i umieszczenia firmy w katalogu firm geodezyjnych.