"Śląskie Greenwich" czyli: przywrócić blask Suchej Górze!

"Śląskie Greenwich" czyli: przywrócić blask Suchej Górze!

 
Geodezyjna akcja edukacyjna "Honorowy Południk Krakowski" prowadzi liczne projekty, mające popularyzować wiedzę o geodezji, jej historii i dokonaniach, upamiętniając ważne obiekty i przywracając pamięć o tych już zapomnianych. Jednym z takich "zapomnianych" skarbów dziejów geodezji na ziemiach polskich jest punkt bazowy Sucha Góra (Trockenberg), leżący na terenie parku Labirynt Skalny w Bytomiu, zaledwie 6 metrów od granicy z Tarnowskimi Górami.
 
Jest to jeden z najstarszych i najważniejszych punktów triangulacyjnych w Polsce, porównywalny z Borową Górą, lecz historią sięgający 1852 i pruskiej triangulacji na Górnym Śląsku, dla której pełnił on funkcję punktu Laplace'a (astronomicznego dostosowania sieci geodezyjnej). Punkt bazowy Sucha Góra stanowił również ważny element dowiązania pruskiej sieci triangulacyjnej od sieci austriackiej i rosyjskiej, w ramach zapoczątkowanego przez Baeyera i Struve projektu pomiaru długości stopnia w Europie; to na potrzeby międzynarodowej współpracy geodezyjnej przy tych pomiarach powstała organizacja znana dziś jako Międzynarodowa Asocjacja Geodezji. Sucha Góra pełniła także funkcję punktu początkowego dla lokalnego układu współrzędnych, wykorzystywanego w górnictwie.
 

Obecnie, nieco zapomniany kamień punktu triangulacyjnego z ok. 1905 roku, wciąż pełni funkcję punktu podstawowej bazowej osnowy poziomej i ma współrzędne 50°24'38,8808"N ; 18°52'30,7916"E. 
 
Akcja HPK oraz kilku śląskich miłośników geodezji i astronomii, badających od dawna temat Suchej Góry, a także lokalnych stowarzyszeń historycznych i krajoznawczych, zawiązali niedawno grupę działania na rzecz rewitalizacji punktu triangulacyjnego Sucha Góra: odbudowy stojącej nad nim dawniej, okazałej wieży triangulacyjnej jako wieży widokowej, a wokół niej, utworzenia ścieżki dydaktycznej, poświęconej historii geodezji śląskiej, geografii oraz geologii regionu.
 

I tu, każdy z Was może pomóc w realizacji tego projektu!

Jeśli macie jakieś informacje na temat pruskiej triangulacji w rejonie Górnego Śląska, układu lokalnego "Sucha Góra", zdjęcia i grafiki dotyczące pruskich kamieni pomiarowych oraz wież triangulacyjnych, a w szczególności samego punktu triangulacyjnego Sucha Góra - Trockenberg; współrzędne, fotografie, wspomnienia, dokumenty archiwalne...
 
Szukamy wszelkich informacji na temat "Śląskiego Greenwich", aby w kolejnym miejscu w Polsce było głośno o geodezji i miernictwie; aby o naszej dziedzinie i jej dokonaniach mówiono dużo i dobrze. Wierzymy bowiem, że w ten sposób budując szacunek dla geodezji w świadomości społecznej, tworzymy potencjał dla skutecznych działań naprawczych w polskiej geodezji!
 

KONTAKT  MAILOWY:    hpk.geo@gmail.com

 
KU  CHWALE  MIERNICKIEJ  NAUKI !
 • Mariusz Meus, krakowski technik geodeta, przewodniczący geodezyjnej akcji "Honorowy Południk Krakowski"; popularyzator wiedzy o historii i ciekawostkach związanych z geodezją, znany z wyznaczenia nowego, Geodezyjnego Serca Polski w Nowej Wsi pod Kutnem.
  opublikowany w Edukacja i nauka na listopada 16 at 09:22
  2340 Views

  Komentarze (0)

  Nie ma loginu
  gif
  color_lens

  CO NOWEGO W GEODEZJI I U GEODETÓW?

   Zaloguj się, żeby dowiedzieć się o nowościach w geodezji i zobaczyć, o czym dyskutujemy. Zapraszamy do dodawania darmowych ogłoszeń i umieszczenia firmy w katalogu firm geodezyjnych.
  GEODEZJA PORTAL
  GEODEZJA
  albo za pomocą

  i odbierz jeden z naszych ebooków