(c) Geodezja24.pl, GeodezjaPolska.pl 2005-2019


Środek Polski - stacja referencyjna GNSS

Od momentu, gdy geodezyjna akcja "Honorowy Południk Krakowski" wyznaczyła nowy, geodezyjny środek Polski w Nowej Wsi pod Kutnem minął już prawie rok. I wbrew pozorom, w tym temacie dużo się dzieje!

Kolejną część tej historii dopisała firma geodezyjna Art-Geo Gnss, oficjalny przedstawiciel i autoryzowany dealer oraz serwis marki RUIDE; firma specjalizuje się w sprzedaży, serwisie i obsłudze różnego rodzaju sprzętu geodezyjnego - tachimetrów, niwelatorów, odbiorników GNSS. Firma Art-Geo GNSS posiada też własną, prywatną sieć stacji referencyjnych RtkNet. Sieć tą tworzą dziesiątki geodezyjnych odbiorników satelitarnych, rozsianych po całej Polsce i śledzących w trybie ciągłym satelity czterech systemów globalnej nawigacji: amerykańskiego GPS, europejskiego Galileo, rosyjskiego Glonass oraz chińskiego Beidou. Dzięki temu mogą one precyzyjnie określić własne współrzędne, z dokładnością do kilku milimetrów. I właśnie, jedna z takich stacji została ulokowana w najniezwyklejszym punkcie na mapie naszego kraju: dokładnie w samym jego środku!
 


Dzieku uprzejmości Pani Ilony Piaseckiej - właścicielki działki w Nowej Wsi pod Kutnem, na której w zeszłym roku uroczyście oznaczyliśmy geodezyjny środek Polski granitową kolumną - teraz, na dachu jej domu firma Art-Geo w osobie Pana Artura Jarzyło, zainstalowała swoją stację referencyjną, wyposażoną w odbiornika GNSS firmy RUIDE, model NET S9, który będzie odtąd niestrudzenie zbierał i przetwarzał sygnały z dziesiątek satelitów nawigacyjnych obiegających Ziemię, aby wspomagać pracę geodetów w Polsce danymi uzyskanymi dzięki tym obserwacjom. I w ten sposób, geodezyjny środek Polski będzie pełnił także praktyczną funkcję geodezyjnego punktu pomiarowego, tak, jak to ma miejsce w wielu innych krajach, w których ich geodezyjne środki oznaczone zostały nie tylko stosownymi monumentami i stanowią niezwykłe atrakcje turystyczne, ale także umieszczonymi w nich znakami geodezyjnych punktów pomiarowych wchodzących w skład krajowych sieci osnowy geodezyjnej lub sieci stacji referencyjnych GNSS.
 
 


Jest to kolejna odsłona działań akcji HPK na rzecz rozwijania tej niezwykłej atrakcji ziemi kutnowskiej. Nadal, wraz z zaangażowanymi w projekt "Geodezyjne serce Polski" pasjonatami walczymy o uzyskanie oficjalnego potwierdzenia naszych ustaleń od geodezyjnych instytutów badawczych w Polsce i zagranicą; niestety, nie jest to łatwe zadanie, ale wieści o naszym odkryciu i jego sława roznoszą się co raz dalej, i co raz więcej osób jest zainteresowanych tym tematem. W międzyczasie, projekt uzyskał honorowy patronat Związku Harcerstwa Polskiego i jego wsparcie przy realizacji planu usypania kopca pamięci w mającym powstać w Nowej Wsi parku im. Geodetów Polskich. Realizowany równolegle bratni projekt "Mały pępek świata" - dzięki któremu ofiarowujemy miastom, gminom, powiatom i województwom ich własne, geodezyjne środki, jako lokalne atrakcje - również pomaga w nagłośnieniu naszej sprawy i przyciąga do akcji HPK kolejnych pasjonatów geodezji i geograficznych ciekawostek. Warto wspomnieć, że niedawno wyznaczony geodezyjny środek Warszawy ma spore szanse już wkrótce zostać trwale i godnie upamiętniony; już 9 września odbędą się w tej sprawie konsultacje w Biurze Geodezji i Katastru Urzędu Miasta Warszawy, w których wezmę udział.

 

Kto wie: może już na przypadającą 13 października (akurat w wybory parlamentarne - przypadek? nie sądzę! ;P ) pierwszą rocznicę tego geodezyjnego odkrycia będę mógł podzielić się jakimiś dobrymi nowinami o środku Polski? Jestem cierpliwy: dokładne pomiary tego właśnie wymagają! A teraz, dzięki stacji referencyjnej "Środek Polski" pomiary takie będą jeszcze dokładniejsze!

Ku chwale miernickiej nauki!

 • Mariusz Meus, krakowski technik geodeta, przewodniczący geodezyjnej akcji "Honorowy Południk Krakowski"; popularyzator wiedzy o historii i ciekawostkach związanych z geodezją, znany z wyznaczenia nowego, Geodezyjnego Serca Polski w Nowej Wsi pod Kutnem.
  opublikowany w Edukacja i nauka na sierpień 24 at 06:09
  1208 Views

  Komentarze (1)

  Nie ma loginu
  gif
  color_lens
  • Ryster

  CO NOWEGO W GEODEZJI I U GEODETÓW?

   Zaloguj się, żeby dowiedzieć się o nowościach w geodezji i zobaczyć, o czym dyskutujemy. Zapraszamy do dodawania darmowych ogłoszeń i umieszczenia firmy w katalogu firm geodezyjnych.
  GEODEZJA PORTAL
  GEODEZJA
  albo za pomocą

  i odbierz jeden z naszych ebooków