Bruksela miastem (nie)równości? Gender i nazwy ulic w mieście

Projekt o efektownych założeniach, mający zbadać nazewnictwo brukselskich ulic pod kątem płci – jesteście ciekawi, jak stolica polityczna Europy wypada pod tym względem?

Mapa EqualStreetNames.Brussels jest owocem projektu o tej samej nazwie, który badał nazwy miejsc w przestrzeni publicznej (ulice, aleje, place itp.), określające tożsamość miasta. Wbrew wyobrażeniom popularnym z naszej polskiej perspektywy wynik badań był jednoznaczny: okazało się, że nazwy ulic w Brukseli są w 93,67% „męskie”.

Do opracowania mapy twórcy wykorzystali otwarte dane z OpenStreetMap i Wikipedii (informacje na temat rzeczywistych osób, którym poświęcona była dana ulica). O sile tego projektu stanowi jednak coś innego: jego organizacja i możliwość rozpowszechniania w innych lokalizacjach.

Dane na stronie zostały wprowadzone przez wolontariuszy, zaangażowanych w działania EqualStreetNames - 17 lutego tego roku 60 wolontariuszy zebrało się, aby dodać tagi Wikidata (tag zawierający wszystkie informacje ze strony Wikipedii) do ulic na OpenStreetMap.

Korzystanie z otwartych danych otworzyło nowe możliwości, a projekt można łatwo powielić dla innych miast. Co ciekawe, mapa jest dopiero początkiem działań: teraz społeczność zgromadzona wokół tej idei zamierza walczyć o propagowanie w radzie miasta konieczności zmian nazewnictwa ulic na bardziej różnorodne, odzwierciedlające kulturę tego regionu (imigrantki, przedstawicieli różnych ras, społeczności LGBT).

Komentarze (0)

Nie ma loginu
gif
color_lens