Kobiety w parlamentach świata

Jeśli jesteście ciekawi, jak rzeczywiście jest z parytetami w parlamentach świata, tym razem prezentujemy mapę, która rozwieje wiele mitów. Sprawdzamy, jak licznie reprezentowane są Panie we władzach ustawodawczych i odpowiadamy na pytanie, czy bliżej nam do Białorusi, Indii, Kazachstanu czy USA? 

Mapa obrazująca odsetek kobiet w parlamentach świata to niezbyt skomplikowane, ale ciekawe narzędzie pozwalające szybko rozprawić się z wieloma mitami. Mapa opracowana zostałana na podstawie danych z 2020 roku udostępniaych przez serwis IPU Parline - platformę otwartych danych na temat parlamentów.

Czego dowiemy się z omawianej mapy? Otóż odsetek kobiet w parlamentach niektórych państw prezentuje się następująco:

Indie – 14,36 %, USA – 23,49 % Chiny – 24,94 %, Kazachstan – 27.1 %, Polska – 28,7 % Niemcy 31,17 % Białoruś - 40 % Norwegia - 41,42 % Szwecja - 46,99 % Boliwia – 53,08%, Kuba - 53,22 % Rwanda - 61,25 %

Zabawne, że dane dotyczące podziału osób zasiadających w parlamencie ze względu na płeć wskazują nie tylko na przepaść pomiędzy krajami tradycyjnie uznawanymi za mało postępowe a wzorcami z Europy Zachodniej. O dziwo kolebka nowożytnej demokracji, za jaką chcą uchodzić Stany, ma również relatywnie niewielki odsetek kobiet sprawujących realną władzę. Rekordowy udział kobiet "u władzy" jest natomiast w takich krajach jak: Rwanda, Kuba czy Boliwia.

Komentarze (0)

Nie ma loginu
gif
color_lens