Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ratuje życie

Narzędzia oparte o GIS ratują życie. Polska Policja przypomina w okresie jesienno-zimowym o możliwości zgłaszania miejsc przebywania osób bezdomnych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Mimo ocieplającego się klimatu mrozy dalej zbierają co roku śmiertelne żniwo. O okresie od listopada 2018 do stycznia 2019 blisko 60 osób zginęło z tego powodu. Większość ofiar, to osoby bezdomne. Dlatego Policja apeluje o zgłaszanie miejsc ich przebywania. Jednym z najprostszych sposobów wysłania zgłoszenia jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). W katalogu dostępnych zagrożeń znalazła się kategoria „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Pozwala ona precyzyjnie wskazać miejsce przebywania osoby bezdomnej i ewentualnie uzupełnić zgłoszenie o opis ułatwiający służbom szybsze dotarcie do potrzebującego. Warte podkreślenia jest to, że stworzone przez wrocławską spółkę GISPartner narzędzie, dostępne jest zarówno przez przeglądarki internetowe, jak i w aplikacji mobilnej Geoportal Mobile dla systemu Android i iOS.

KMZB codziennie potwierdza swoją użyteczność. 1,2 mln – tyle naruszeń prawa lub sytuacji naruszających poczucie bezpieczeństwa zgłosili już Polacy korzystając z tego narzędzia. Ponad połowa z nich została potwierdzona przez służby. Większość, bo aż 65% zgłoszeń, dotyczyła bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dla przykładu, na Dolnym Śląsku, ze 120 tys. zgłoszeń, 33 tys. dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, 30 tys. – nieprawidłowego parkowania, a 21 tys. spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Najważniejsze jest jednak to, że KMZB przyczynia się do rzeczywistej poprawy bezpieczeństwa. Wśród ostatnich przykładów Policja z Grudziądzu wymienia zatrzymanie 49-letniego mężczyzny poszukiwanego listem gończym, który trafił w ręce policjantów po zgłoszeniu w KMZB informacji o dzikim wysypisku śmieciu. Kolejną sytuacją jest zatrzymanie przez limanowską (małopolskie) policję, dzięki zgłoszeniu na KMZB, 50-latka, który nietrzeźwy prowadził samochód. Policjanci z grupy „SPEED”, walczącej z piratami drogowymi, również informują o przydatności narzędzia w codziennej pracy. Przykłady można mnożyć.

Komentarze (0)

Nie ma loginu
gif
color_lens