Mapa ukrywania dochodów w rajach podatkowych

Wiele razy słyszeliśmy o potężnych międzynarodowych koncernach, które do mistrzostwa opanowały sztukę ukrywania pieniędzy dzięki wykorzystaniu tak zwanych „rajów podatkowych”. Omawiana dziś mapa wizualizuje skalę strat poszczególnych państw, z których firmy uciekają z podatkiem, zamiast płacić je w miejscu swojej działalności.

Międzynarodowe firmy ukrywają prawie 40% zysków w rajach podatkowych. Dzięki interaktywnej mapie (missingprofits.world) możemy łatwo dowiedzieć się, ile poszczególne kraje tracą z podatku dochodowego, który realnie powinny otrzymywać. Okazuje się, że polityka większości państw, polegająca na daleko idących ustępstwach podatkowych w stosunku do największych firm, w nadziei zmobilizowania ich do opodatkowania na miejscu,  przyniosła fiasko – nawet w USA rząd traci około 17% wpływów z podatku! W przypadku Polski okazuje się, że należymy do średniaków pod względem ilości procentów utraconych dochodów z podatku – nasz rezultat wynosi > 8%, a mniej niż 20%.

Ta sama mapa dokładnie lokalizuje wspomniane już raje podatkowe, do których należą m.in. Malta, Andora, Irlandia czy Cypr, a z mniej oczywistych – Bermudy i Bahama.

Komentarze (0)

Nie ma loginu
gif
color_lens