(c) Geodezja24.pl, GeodezjaPolska.pl 2005-2019


Mur berliński - teraz i kiedyś

Historia muru berlińskiego to nie tylko opowieść o podzielonej stolicy, ale też symbol powojennej Europy, rozdartej pomiędzy demokracją a socjalizmem. Ciekawą wizualizację opowiadającą o tym, jak wyglądały berlińskie ulice sztucznie przedzielone murem, a jak prezentują się obecnie, kiedy niemal nie ma po nim śladów materialnych, znajdziemy na stronie berlińskiej firmy.

Specjaliści z Funke Mediengruppe opracowali interaktywną stronę, na której dzięki prostemu przesunięciu osi dzielącej zdjęcie na pół możemy sprawdzić, jak konkretna lokalizacja wyglądała w momencie, kiedy przebiegał przez nią mur berliński, a jak wygląda obecnie – jest to składanka zrobiona z dwóch idealnie dopasowanych do siebie fotografii, jednej pochodzącej sprzed kilkudziesięciu lat, drogiej współczesnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy na własne oczy przekonać się, jak bardzo podział miasta ingerował w życie jego mieszkańców i jak sam mur stanowił widoczny pomnik opresji.

Autorzy tej wizualizacji mają spore doświadczenie w podobnych projektach: w ich portfolio znajdziemy efektowne infografiki z zakresu polityki, ekologii czy urbanistyki, ale też bardziej praktyczne projekty, jak choćby berlińską mapę kradzieży rowerów, która pozwala rozpoznać najbardziej niebezpieczne dla rowerzystów lokalizacje.

 

Komentarze (0)

Nie ma loginu
gif