Mapy katastrof lotniczych

Interesujesz się lotnictwem lub jesteś pogromcą mitów? Prezentowane narzędzie to świetna opcja dla obu przywołanych grup – dzięki mapie katastrof lotniczych, możemy łatwo sprawdzić, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem samolotów. Czy jest wśród nich słynny Trójką Bermudzki?

Dzięki omawianej mapie łatwo sprawdzimy, czy katastrofy są skupione wokół konkretnych, powtarzających się lokalizacji. Służą do tego dwie mapy (dwie ostatnie mapy na dole strony):

Pierwsza to mapa termiczna (heatmap) wypadków. Na niej autor zaznaczył również Trójkąt Bermudzki – jeśli jesteście ciekawi, czy jego zła sława jest zasłużona, wystarczy scrollować mapkę z kursorem umieszczonym nad jego obszarem. Najbardziej „gorące” punkty na mapie to rejony wielkich metropolii, takich jak Nowy Jork, Londyn, Los Angeles, Paryż czy Moskwa.

Druga mapa pokazuje wszystkie wypadki, które miały miejsce w czasie startu maszyny. Ciekawostka: z każdego zaznaczonego lotniska możemy sprawdzić graficzne przedstawienie celu podróży lotu, który uległ awarii. Na obszarze Polski można wypatrzeć trzy lotniska, gdzie miały miejsca takie zdarzenia: Wrocław, Katowice oraz Warszawa.

Autor zebrał dane z ASN Aviation Safety Database i umieścił je w bazie danych PostgreSQL. Wizualizacje powstały przy pomocy React i d3, natomiast same mapy pochodzą z Mapbox i DeckGL.

Komentarze (0)

Nie ma loginu
gif
color_lens