Projekt wrocławskiego geodety w tegorocznej edycji WBO

Wrocławski geodeta Władysław Kluczewski stara się aby we Wrocławiu trwale zaznaczyć położenie 17 południka przebiegającego przez miasto. Pomysł został zgłoszony do tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zakłada stworzenie markera, wyznaczającego 17 południk na Polanie Popowickiej oraz słupów na linii południka, na głównych ulicach Wrocławia.

Jak podkreśla Władysław Kluczewski, projekt ma duże walory edukacyjne dla uczniów wrocławskich szkól i poznawcze dla mieszkańców i turystów.  W wielu miejscowościach na świecie postawione są markery lub pomniki będące wielkimi atrakcjami turystycznymi, są one także dziełami sztuki. Na „wrocławskim” południku leżą  w Europie następujące miejscowości: Narwik (Norwegia), Słupsk, Poznań, Paczków, Bratysława (Słowacja), Bania Luka (Chorwacja), Bari (Włochy),a w Afryce Windhoek (Namibia). 

Marker byłby betonowym półkolem, ustawionym na linii S-N. Na obwodzie półkola znajdowałyby się nazwy miast, krajów i mórz, przez które przebiega 17 południk oraz odległości do nich od Wrocławia. Granitowe słupy byłyby na przecięciu głównych ulic z 17 południkiem a przy nich tablice informacyjne i nasadzenia drzew.

Na projekt (nr 237) można głosować w tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

Komentarze (0)

Nie ma loginu
gif
color_lens