(c) Geodezja24.pl, GeodezjaPolska.pl 2005-2019


Globema zaprezentowała MiniGeoportal FME

Firma Globema, wykorzystując możliwości najnowszej wersji programu FME Server, stworzyła aplikację MiniGeoportal FME. Umożliwia ona pobieranie danych w dowolnym formacie oraz układzie współrzędnych dla wybranego obszaru. Rozwiązanie to pokazuje możliwość wykorzystania FME Server w praktyce oraz integracji FME z mapami Google.

Prezentowane przez Globeme rozwiązanie pozwala przede wszystkim na zmniejszenie czasu pobierania danych oraz miejsca do ich przechowywania na dysku. W sytuacji, gdy chcemy pobrać dane tylko dla fragmentu gminy lub dla kilku działek, nie musimy archiwizować danych ważących niekiedy kilka MB lub nawet GB.

Dużą zaletą aplikacji jest fakt, że użytkownik może sam zdecydować w jakim formacie oraz układzie będą pobrane dane. Ważnym aspektem jest również to, że w demo zgromadzone są dane pochodzące z różnych źródeł (od OSM i BDOO, przez dane środowiskowe, aż do danych wysokościowych oraz modeli 3D budynków). Użytkownik ma możliwość wcześniejszego obejrzenia danych z różnych źródeł a następnie ich pobrania z jednego miejsca, bez konieczności poszukiwania ich na stronach i serwisach wielu firm i instytucji.

Demo aplikacj dostępne jest pod adresem http://minigeoportal.globema.pl/ i jest ono ograniczone dla powiatu warszawskiego zachodniego. Bazuje na kilku warstwach, które udostępniane są za darmo. Są to m.in.: dane pochodzące z OSM, z Bazy Danych Obiektów Ogólnogeograficznych, dane środowiskowe, modele 3D budynków (w standardzie CityGML, na poziomie LoD 2, stworzone w ramach projektu CAPAP), zdjęcia satelitarne (Landsat-8, Sentinel-2), NMT (px = 100m). Z tego względu, że dane te udostępnianie są bezpłatnie, poziom szczegółowości aplikacji nie jest wysoki.

Jak informuje Globema, głównym założeniem powstałej aplikacji jest pokazaznie możliwości wykorzystania FME Server w praktyce. W przypadku dalszego rozwoju aplikacji, prawdopodobne jest wykorzystanie danych udostępnianych odpłatnie na podstawie licencji.

 

Komentarze (0)

Nie ma loginu
gif