(c) Geodezja24.pl, GeodezjaPolska.pl 2005-2019


Po wakacjach wracają korki - analiza NaviExpert

Tradycyjnie już, wraz z końcem wakacji na ulicach zrobi się bardziej tłoczno. Na podstawie ubiegłorocznych danych, producent nawigacji NaviExpert sprawdził, o ile więcej czasu w swoich autach spędzili kierowcy w pierwszych dwóch tygodniach września.

Na potrzeby badania NaviExpert przanalizował średnie czasy przejazdów po wybranych, popularnych odcinkach dróg w największych polskich miastach. Analizowane dane pochodziły z dwóch ostatnich tygodni sierpnia oraz dwóch pierwszych tygodni września ubiegłego roku w godzinach 7-9 oraz 15-18. Z badania zostały wyłączone dane z weekendów. Anonimowe dane pochodzą od społeczności użytkowników aplikacji NaviExpert oraz z profesjonalnego monitoringu floty i są wykorzystywane w nawigacji NaviExpert do układania tras omijających zakorkowane odcinki dróg.

Jak się okazuje, wraz z początkiem roku szkolnego najbardziej ucierpieli w ubiegłym roku wrocławianie. W szczycie porannym czasy przejazdów po popularnych trasach w centrum i poza nim wydłużyły się o 30%. To prawie o jedną trzecią więcej! Oznacza to, że jeśli w wakacje dojazd do pracy zajmował im 40 minut, w pierwszych dwóch tygodniach września musieli przeznaczyć na niego 12 minut więcej.

Drugie miejsce w rankingu miast, w których czasy przejazdów rano najbardziej się wydłużyły, zajęła Warszawa (17%). Na podium znalazł się też Kraków (16%). O 15 % dłużej w swoich autach musieli przebywać rano natomiast łodzianie, a o 13% poznaniacy. Ci ostatni wiedli niechlubny prym, jeśli chodzi o czas spędzany w autach także w szczycie popołudniowym. Czasy przejazdów po Poznaniu wydłużyły się aż o 19%. Wartości dla pozostałych miast plasowały się popołudniami poniżej 10%.

Nikogo nie powinny zaskoczyć wyniki Gdańska. To typowo turystyczne miasto, w którym liczba pojazdów znacząco zwiększa się w sezonie wakacyjnym. Nie dziwi więc fakt, że gdańscy kierowcy w niewielkim stopniu odczuwają początek roku szkolnego na drogach – wracający z wakacji gdańszczanie zastępują bowiem na drogach turystów.

Komentarze (0)

Nie ma loginu
gif