Metrocosm – mapa globalnej migracji w latach 2010-2015

Migracja ludności wciąż pozostaje jednym z najgorętszych tematów ostatnich lat. Politycy i media często używają go do manipulowania opinią publiczną. By nie dać się wprowadzić w błąd warto jednak sprawdzić dokładne dane. Te dotyczące światowego kryzysu migracyjnego w niezwykle przystępny sposób prezentuje mapa Metrocosm.

Wizualizacja Metrocosm pokazuje estymowaną tzw. imigrację netto (przypływ ludności minus odpływ ludności w danym miejscu) między 2010 a 2015 rokiem. Niebieskie koła zaznaczają dodatnią migrację – czyli więcej ludzi przyjechało niż wyjechało w dane miejsce. Czerwone koła oznaczają ujemną migrację – czyli więcej wyjechało. Natomiast każda żółta kropka to tysiąc osób.

Jeśli najedzie się kursorem na dane koło pokazuje się informacja ze szczegółowymi liczbami. Gdy użytkownik kliknie w koło, wizualizacja pokazuje skąd i dokąd odbywa się ruch ludności z danego kraju.

Przykładowo, warto zwrócić uwagę, że jeśli chodzi o emigrację z ogarniętej wojną domową Syrii, to najwięcej emigrantów przyjmują ościenne kraje: Turcja, Jordan, Liban, a nawet Irak, a nie jak to często się wspomina w mediach – kraje Europy Zachodniej.

Autorem mapy jest Max Galka. Dane do utworzenia platformy pochodzą z tworzonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych Total Migrant Stock. Do jej utworzenia użyto Javascript: D3, three.js oraz MapboxGL.

Komentarze (0)

Nie ma loginu
gif
color_lens