(c) Geodezja24.pl, GeodezjaPolska.pl 2005-2019


Wizualizacja trzęsień ziemi na zdjęciach satelitarnych

Tym razem przedstawiamy coś nieco odmiennego niż zwykle, bowiem będą to zdjęcia z Google Earth, obrazujące zmiany krajobrazu w okolicy miejscowości Ridgecrest przed i po trzęsieniu ziemi określonych jako 7.1 wg skali Richtera.

Na stronie internetowej Los Angeles Timesa możemy zapoznać się z gifami, które dokumentują powierzchnię ziemi przed i po katastrofie.

O wyjątkowości tych zdjęć świadczy fakt, że objęty trzęsieniem obszar jest niemal pozbawiony roślinności i śladów działalności człowieka (poza wstrząsającymi zdjęciami dokumentującymi autostradę, rozsypaną niczym poszarpane puzzle), co pozwala nam dokładnie prześledzić spustoszenia spowodowane przez żywioł. Dzięki pracy jednego naukowca powstały najbardziej widowiskowe zestawienia - zostały one stworzone za pomocą zdjęć z Google Earth i DigitalGlobe przez greckiego geologa, Sotirisa Valkaniotisa, który współpracuje z National Observatory of Athens.

trzesienia animacjaPrzesunięcia ziemi widoczne z lotu ptaka są ostrzeżeniem dla położonej na styku płyt tektonicznych Kalifornii, która w wyniku podobnej katastrofy może stracić zaopatrzenie w wodę czy elektryczność – jak poważne miałoby to skutki wystarczy przypomnieć, że sama południowa część stanu jest zamieszkiwana przez 22 miliony osób, a woda doprowadzana jest jedynie z trzech naturalnych zbiorników.

Komentarze (0)

Nie ma loginu
gif