(c) Geodezja24.pl, GeodezjaPolska.pl 2005-2019


Awaria Galileo - komunikat GSA

Od czwartku 11 lipca europejski system nawigacji satelitarnej Galileo jest uszkodzony. Jak informuje Agencja Europejskiego GNSS (GSA), zespół ekspertów wciąż pracuje nad usunięciem awarii.

Po ubiegłotygodniowej awarii, niedostępne są wciąż usługi lokalizacyjne (nawigacyjne) i synchronizacyjne (pomiaru czasu). Natomiast usługi wyszukiwania i ratownictwa, która pomagają na przykład precyzyjnie wskazać załogi łodzi lub turystów w niebezpieczeństwie, działają bez przeszkód.

W wydanym przez GSA komunikacie czytamy, że "zespół ekspertów z GSA, przemysłu, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Komisji Europejskiej podejmuje nieustanne działania naprawcze po awarii infrastruktury naziemnej Galileo, która spowodowała tymczasowe przerwanie usług Galileo". 

GSA jednak nie podaje jaka jest dokładna przyczyna awarii. Wiadomo tylko, że problem nie dotyczy segmentu kosmicznego i samych satelitów, a infrastruktury naziemnej. Jak podają niektóre media, awaria nastąpiła w naziemnym centrum kontroli Galileo znajdującym się we Włoszech, którego zadaniem jest m.in. koordynacja czasu systemu Galileo względem czasu uniwersalnego UTC. 

 

Komentarze (1)

Nie ma loginu
gif