(c) Geodezja24.pl, GeodezjaPolska.pl 2005-2019


E-geodezja na Opolszczyźnie. Podpisano umowę

Powiat Opolski, lider projektu “E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych dla województwa opolskiego”, podpisał  umowę na zakup sprzętu, licencji na oprogramowanie, a także prac wdrożeniowych związanych z realizacją projektu, którego wartość wynosi blisko 8 mln zł. 

Zadanie realizowane jest w partnerstwie z samorządem województwa opolskiego i wszystkimi dwunastoma powiatami województwa opolskiego. W przetargu wyłoniona została krakowska firma COMARCH, która wyposaży we wspomniany sprzęt i oprogramowanie wszystkie starostwa oraz Urząd Marszałkowski. Nowy sprzęt i prace wdrożeniowe spowodują, że każdy, kto potrzebuje danych przestrzennych będzie mógł bez wychodzenia z domu dotrzeć do najświeższych, non stop aktualizowanych danych, może je wygenerować, a nawet zapłacić. I wszystko on-line.

Jak przyznaje Edyta Wenzel – Borkowska, koordynator projektu ze Starostwa Powiatowego w Opolu, projekt integruje różne szczeble administracji, odpowiedzialnych za tworzenie baz danych. – To dane szybkozmienne. Dzisiaj nie mamy tak szybkiej drogi on-line przekazywania z powiatów od partnerów ważnych informacji. To m.in. dane związane z budynkami, granicami, uzbrojeniem terenu, zagospodarowaniem terenu. Pozwolą one m.in. na analizę np. nasłonecznienia, poziomu hałasu czy zagrożenia powodzią. Przykładowo – karetka pogotowia musi wiedzieć, gdzie powstał nowy budynek i jaki jest numer – wyjaśnia koordynator.

System zostanie uruchomiony w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Ponad 6,3 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014 – 2020,  a 1,67 mln zł z budżetu jednostek samorządu.

Komentarze (0)

Nie ma loginu
gif