(c) Geodezja24.pl, GeodezjaPolska.pl 2005-2019


Link do strony FB

AzusRTN

ConstellationGPS.gif

https://geodigitalgnss.pl/

https://geodigitalgnss.com/

AzusRTN jest jedynym geodezyjnym odbiornikiem satelitarnym podukcji krajowej. Jest to bezkablowy odbiornik satelitarny GNSS (GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS and SBAS) specjalnie zaprojektowany dla małych firm. Jest on dostosowany do specyfiki i charakteru zleceń w takich firmach. Odbiornik w jednej obudowie mieści: antenę, tzw. ‘silnik’ (moduł GNSS) z wewnętrzną pamięcią dla zapisu danych, wszechstronne oprogramowanie (firmware) z aplikacją kontrolera i zasilanie na ponad 20 godzin pomiaru bez potrzeby ładowania baterii. 

 Głównym celem tego blogu jest umożliwienie wymiany doświadczeń i informacji ułatwiających użytkowanie w zastosowaniach nie objętych wsparciem technicznym producenta. Wynika to ze znacznie rozszerzonych możliwości zastosowań a dotyczy zwłaszcza stosowania innych aplikacji z funkcją kontrolera, nie korzystającego z oprogramowania firmowego. Zakładam też, że na blogu znajdą się moje wyjaśnienia na ewentualne pytania szczegółowe.

Produkcja odbiorników jest kontynuacją mojej przygody z geodezyjnymi odbiornikami satelitarnymi, rozpoczętej w 1988 roku, kiedy to po praz pierwszy wykonywałem takie pomiary. Miałem wtedy do dyspozycji grupy pomiarowej 5 odbiorników MINIMAC 1816 produkcji Western Atlas International. Odbiorniki były 8-kanałowe, ważyły 20,2 kg każdy, pamięć to dyskietki 3 ½ cala. Na orbitach było tylko 8 satelitów GPS. Odbiorniki były jednoczęstotliwościowe, ale już w 1991 roku mieliśmy 6 odbiorników MINIMAC 2816, czyli dwuczęstotliwościowych (foto - obok Buba, polski owczarek nizinny).

 

Tutaj małe sprostowanie dodane 2019.02.04 14:12

W zasadzie ta moja przygoda z geodezyjnymi odbiornikami sateltarnymi datuje się wcześniej, bo w 1985 roku zakładaliśmy podstawową sieć geodezyjną klasy zerowej w Etiopii, złożoną z 15-tu punktów. Pomiary wykonywano dopplerowskimi polskimi odbiornikami geodezyjnymi DOG-1 (od skrótu: dopplerowski odbiornik geodezyjny). Wykorzystano satelitarny system TRANSIT – prekursor systemu NAVSTAR GPS. Na uwagę zasługuje podkreślenie, że odbiorniki były krajowej produkcji (projekt z Wydziału Elektroniki PW) co w czasach 'zimnej wojny' i embargo na komponenty elektroniczne zza żelaznej kurtyny było nie lada osiągnięciem.   

AzusRTN to nowy model w serii odbiorników produkowanych od 2008 roku: Azus L1 Static, Azus Star i Azus Star+. 

Wśród użytkowników odbiorników dla pomiarów RTK powszechnym jest przekonanie o potrzebie odbiornika: wielosystemowego, wielokanałowego i wieloczęstotliwościowego. A to jest prawdą jedynie w przypadku, kiedy nie korzystamy z systemów aktywnych stacji referencyjnych, pracujących w czasie rzeczywistym. Jeśli pracujemy bez własnego odbiornika bazowego, tylko odbiornikiem ruchomym, to okazuje się, że cała ta skomplikowana elektronika jest nieużyteczna. Potrzebny jest nam jedynie odbiornik pracujący w tych samych systemach satelitarnych GNSS, dla których serwis aktywnej sieci geodezyjnej dostarcza nam wirtualną stację referencyjną VRS dla naszego projektu. Taka stacja to nasza baza o cechach odbiornika fizycznego, czyli ze wszystkimi jego kanałami i częstotliwościami. To znakomicie upraszcza wymagania dla odbiornika mającego na celu wyznaczenie wielkości bardzo krótkich wektorów, gdzie wszystkie zakłócenie refrakcyjne (jonosfera i troposfera) są całkowicie zaniedbywalne.

Takie w skrócie były założenia dla studium możliwości zaprojektowania odbiornika dla pomiarów w czasie rzeczywistym, który dokładnościom nie ustępowałby innym odbiornikom i byłby zdecydowanie tańszym. I takim odbiornikiem jest AzusRTN, w którym wykorzystano wcześniejsze doświadczenia, wyboru tych istotnych elementów.

 

 

 

GeoDigitalGNSS
 • surveying
  https://geodigitalgnss.pl/o-autorze-portfolio
  opublikowany w GPS - RTK i inne na lutego 03 at 11:25

  Komentarze (30)

  Nie ma loginu
  gif
  color_lens
  • Ryszard Pażus
  • Ryszard Pażus
  • Ryszard Pażus
  • Paweł Kotowski
  • Ryszard Pażus
  • Leszek
  • Ryszard Pażus
  • Ryszard Pażus
  • Leszek
  • Leszek
  • Ryszard Pażus
  • Leszek
  GEODEZJA PORTAL
  GEODEZJA
  albo za pomocą

  i odbierz ebook "Jak zawrzeć korzystną umowę o prace geodezyjne"